Migracja Joomla do WordPress

System Joomla jest jednym z najstarszych i najbardziej zaawansowanych systemów CMS opartych na technologii PHP/MySQL. Początki Joomli sięgają roku 2000, kiedy rozpoczął się projekt Mambo, z którego w roku 2005 jako osobna linia rozwojowa oddzielił się projekt Joomla. Joomla zyskiwała dużą popularność, pojawiło się do niej wiele darmowych skórek, rozszerzeń jak również modułów dostępnych w modelu mieszanym – część za darmo, część w modelu płatnym. Duże wrażenie robił dopracowany panel administratora, a zwłaszcza jego bogata szata graficzna. Szereg złożonych możliwości dostępnych było od razu w instalacyjnej paczce. W sensie architektonicznym i funkcjonalnym Joomla odróżniała wtyczki od modułów i komponentów. Jednakże filozofia dużej ilości od razu dostępnych opcji konfiguracyjnych w panelu administracyjnym, niezbyt jasna koncepcja tworzenia rozszerzeń stanowiła sporą barierę dla użytkowników, zarówno mało doświadczonych jak i programistów. Jako ciekawostkę można podać przykład, iż firmy specjalizujące się we wdrożeniach Joomli bardzo niechętnie podejmowały się kastomizacji modułów czy samego systemu pod konkretne wdrożenie.

Wordpress, którego początki to rok 2003, był budowany według odmiennej filozofii, gdzie od samego początku głównym założeniem była prostota, wręcz minimalistyczna obsługi, bazowy ograniczony zestaw funkcjonalności, co oznaczało także mniejsze wymagania wydajnościowe czyli szybsze działanie. Przez dłuższy czas, zwłaszcza w Polsce, nie zyskiwał zbyt dużej popularności, prym wiodła Joomla. W pewnym momencie, wraz z rosnącą popularnością stron dla urządzeń mobilnych i stron responsywnych, zaczął gwałtownie zyskiwać na popularności.Od roku 2012 do 2016 można było obserwować gwałtowny wzrost dopracowania systemu. Ciekawym elementem architektury WordPress’a jest możliwość pisania rozszerzeń dzięki mechanizmom filtrów i akcji. Jest to prostsze niż tworzenie rozszerzeń dla Joomli, chociaż oryginalnie WordPress nie wspiera np. modelu architektonicznego MVC (Model-View-Controller). Duże znaczenie ma bardzo dobrze opisana dokumentacja. Jest dostępna duża ilość darmowych i komercyjnych wtyczek. Jakość ich kodu może czasem pozostawiać wiele do życzenia. Niemniej, WordPress jest już zdecydowanym liderem w rywalizacji.

Realizujemy migracje serwisów internetowych z Joomla do WordPress. W zakresie podstawowym jest to:

  • przeniesienie szablonu HTML/CSS,
  • przeniesienie struktury i treści serwisu.

Zależnie od objętości przenoszonej treści, jej stylizacji, możliwa jest programowa automatyzacja procesu przetwarzania treści.
Bardziej zaawansowane migracje są związane z odtworzeniem w WordPress złożonych funkcjonalności:

  • odtwarzanie funkcjonalności modułów Joomla za pomocą podobnych darmowych wtyczek (plugins) dostępnych dla WordPress,
  • odtwarzanie funkcjonalności modułów Joomla za pomocą podobnych płatnych wtyczek (plugins) dostępnych dla WordPress,
  • odtwarzanie poprzez kastomizację podobnych gotowych modułów WordPress,
  • tworzenie specyficznej funkcjonalności od nowa jako skórki czy wtyczki.