Migracja do WordPress

„Który CMS wybrać?” – to bardzo często zadawane pytanie w kontekście budowy czy przebudowy firmowej strony czy serwisu internetowego. Często towarzyszy mu pytanie – „a może zdecydować się na dedykowany CMS?”.

Odpowiedź: trafność i optymalność wyboru zależy od przekroju potrzeb oraz infrastruktury i zasobów firmy jak np. programiści i opanowane przez nich technologie.

Firmy opierające swą infrastrukturę o rozwiązania firmy „M*” i posiadające na swoim pokładzie programistów ASP.NET mogą zdecydować się na hosting Windows lub też po prostu udostępniać swoją stronę firmową z własnych serwerów.

Firmy których potrzeby w zakresie strony firmowej są ograniczone wybiorą raczej CMSy open-source oparte o technologię PHP/MySQL, np. WordPress, Joomla czy Drupal, zwłaszcza, że podstawową technologią wspieraną przez firmy oferujące hosting na serwerach wirtualnych to PHP i MySQL.

Firmy których specyfika wymaga prezentacji dużej ilości specyficznej treści np. bardzo liczne i złożone opisy asortymentu produktów/usług mogą zdecydować się na zatrudnienie programisty który albo zbuduje dedykowany CMS albo rozwinie jeden z istniejących (moduły). Niektóre firmy mogą oprzeć swój dedykowany CMS o technologię JSP, Python i inne. Duże znaczenie mogą mieć także indywidualne umiejętności personelu na pokładzie. Utalentowany programista pasjonat może „przechylić szalę” w stronę dobrze znanego mu rozwiązania. Potrzeby firmy mogą także zmienić się w trakcie jej rozwoju. Wszystko zależy więc od sytuacji.

WordPress jest jednym z trzech najpopularniejszych systemów open-source opartych o technologie Apache/PHP/MySQL. Jak każdy z nich, ma swoją specyfikę i w pewnych sytuacjach zależnie od potrzeb może być optymalnym wyborem. Wymagania do budowy prostych stron internetowych spełni praktycznie każdy CMS zrealizowany w technologii PHP/MySQL. Bardziej złożone potrzeby wymagają analizy.

Proponujemy:

  • dla wymagających przypadków wykonanie wstępnej analizy potrzeb w zakresie odpowiadającego firmie systemu CMS oraz analizy atutów i braków obecnie używanego rozwiązania.

Analiza potrzeb oraz dostępnych rozwiązań i modułów pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy optymalnym wyborem jest WordPress, z jakimi wtyczkami, czy proces migracji nie będzie zbyt kosztowny, jakie elementy oprogramowania należy odtworzyć itp.

Po decyzji Klienta proces migracji składa się m.in. z :

  • zapamiętaniu listy adresów URL zaindeksowanych w wyszukiwarkach (np. Google),
  • odtworzenie struktury serwisu w WordPress (menu, strony, wpisy, itp.),
  • odtworzenie szablonu wizualnego strony  tzw. motywu (HTML, CSS),
  • przeniesienie treści z ew. przeformatowaniem HTML,
  • uruchomienie analogicznych gotowych funkcjonalności jak np. captcha, formularzy itd.,
  • inne.